Zájem o nákup nemovitostí v druhé polovině letošního roku výrazně propadl. Za aktuálně slabou poptávkou stojí obtížně dostupné hypotéky, všeobecné zdražování a vysoká míra nejistoty. Rekordní růst prodejních cen z minulých let se zastavil a na vzestupu je bydlení v nájmech.
Ještě loni byl na trhu velký počet zájemců, kteří chtěli pro nákup nemovitostí využít extrémně výhodné hypotéky nebo naopak svoje vlastní finanční prostředky, které investicí do bydlení ochrání před inflací. Na inzeráty bytů, rodinných domů i rekreačních objektů k prodeji běžně reagovaly desítky zájemců. Nabídka slábla, prodávalo se téměř cokoliv a převis poptávky vytlačil ceny nemovitostí v krátkém čase rekordně vysoko. Tento boom je letos u konce.
Na brněnském realitním trhu od letošního jara přibývá počet nemovitostí k prodeji, zájem o ně ale klesá. Obdobná situace je v okolí Brna i v ostatních regionech České republiky. Trh celkově ochladl a vyhledávané jsou spíše malometrážní jednotky nebo domy s nižší pořizovací cenou, a hlavně nízkým nákladem na spotřebu energií. Pro většinu zájemců se plánovaná investice do vlastního bydlení zkomplikovala díky mnohem tvrdším podmínkám pro získání hypotéky i vysokému nárůstu spotřebitelských cen a energií. A právě tito zájemci začali preferovat bydlení v nájmech, jako jistější a ekonomičtější řešení. Podle statistik České bankovní asociace se počet skutečně nově poskytnutých hypoték na nákup nemovitostí meziročně propadl o téměř 80 %.
„Nacházíme se v období, kdy prodávající ve většině případů nejsou ochotni nabídkovou cenu nemovitosti snižovat a kupující tyto ceny již nejsou ochotni nebo nemohou akceptovat. Na brněnském trhu je nyní větší nabídka nemovitostí k prodeji, než je reálných zájemců. Není to ale způsobené pouze současnými cenami nemovitostí. Tyto ceny totiž zájemci plně akceptovali, dokud nedošlo k výraznému zdražení hypoték a zpřísnění podmínek pro jejich čerpání. Domnívám se, že zájemci by dále kupovali za současné ceny, ale vysoké měsíční splátky hypotečních úvěrů jsou v kombinaci s narůstajícími cenami energií pro většinu z nich naprosto nepřijatelné. Nejvíce kupujících klientů máme nyní s hotovostí, případně s hypotéčním úvěrem, kdy mají kupující k dispozici větší část kupní ceny z vlastních zdrojů,“ popisuje situaci na trhu majitelka brněnského realitního centra PATREAL a členka rady Asociace realitních kanceláří ČR, Jaroslava Wiszová.
Ceny nemovitostí tak začaly, po předchozím strmém růstu z minulých let, stagnovat. V některých případech dochází dokonce ke zlevňování, zejména u starších a energeticky náročnějších nemovitostí v hůře dostupných lokalitách. Znatelný rozdíl v prodejních cenách se začíná projevovat mezi novými byty v developerských projektech, které si svoji cenu budou držet kvůli zvyšujícím se nákladům na realizaci a staršími byty, kde k poklesu cen začíná docházet. K mírným korekcím prodejních cen směrem dolů přistupují hlavně majitelé nemovitostí, kteří musí vyřešit prodejem nemovitosti své jiné finanční závazky nebo ti, kteří ani při snížení ceny na prodeji neprodělají.
Zatímco loni byla na brněnském trhu v nabídce zhruba tisícovka bytů k pronájmu, dnes se takových bytů nabízí sotva polovina. Češi na rozdíl od zahraničních sousedů sice dlouhodobě preferují vlastnictví nemovitostí před pronájmy, situace se ale začala měnit. Na trh s nájemními byty se přesouvají zájemci, pro které se pořízení vlastní nemovitosti stalo nedostupným. Velké procento zvýšené poptávky vytvořila i uprchlická vlna válkou zasažené Ukrajiny.
„Nájemní bydlení je opravdu na vzestupu a od jara zaznamenáváme zvýšený zájem o pronájmy. Výrazně se zvedá například zájem o pronájmy velkých bytů, kde je vidět snaha rodin odsunout nutnou koupi nového bydlení na příznivější dobu. Sehnat spolehlivého a prověřeného nájemníka se nám daří téměř okamžitě. Zvýšená poptávka v Brně teď převažuje nabídku volných nájemních bytů na trhu. Na inzeráty reaguje více zájemců v krátkém čase a byty z trhu rychle mizí. Tím logicky stoupá cena nájemného. Tento trend bude s největší pravděpodobností pokračovat i v budoucnu,“ doplňuje Jaroslava Wizsová.
Narůstající poptávka po nájmech aktuálně podporuje růst jejich cen. Podle českých realitních serverů se například průměrná nabídková cena šedesátimetrového bytu k pronájmu v Brně přiblížila k částce 17 000 korun z loňských 14 000, což je o víc než 15 %. V Praze se podobné byty pronajímají v některých lokalitách až o 4 000 korun měsíčně dráž než loni. Výše cen konkrétních pronájmů se pak odvíjí od jejich lokality, dopravní obslužnosti, vybavení nemovitosti, ale zejména od výše skutečných nákladů na energie.
Kdy jindy se obrátit na profesionály z oboru než ve chvíli, kdy realitní trh prochází velkou změnou. Pro prodávající i pro majitele nemovitostí určených k pronájmu je nyní výhodné spoléhat na realitní kancelář, která má letitou praxi v oboru, zkušenosti s výkyvy trhu a pracuje s rozsáhlou databází prověřených zájemců o nemovitosti.