Není výjimkou, že si lidé na nákup nemovitosti vezmou hypotéku, úvěr nebo si jen půjčí peníze u nebankovní instituce. Zároveň se také stává běžně, že si jejich věřitelé vymíní, aby na kupované nemovitosti vznikla v jejich prospěch zástava. Věřitelé si tím zajišťují, že dostanou své peníze od dlužníků zpět nebo jim zůstane nemovitost. Jelikož mnoho nemovitostí má takové zástavní právo zapsáno v katastru nemovitostí, neklade zákon žádná omezení při prodeji těchto nemovitostí. Nemovitost, na které vázne zástavní právo, lze prodat, jen je k tomu potřeba povolení věřitele.
Souhlas věřitele s prodejem nemovitosti je nutnou náležitostí při prodeji nemovitosti, na které vázne zástavní právo. Nicméně před samotným prodejem byste měli zajistit několik dalších podkladů, mezi které patří například vyčíslení celkového dluhu. Požádejte banku či jiný nebankovní institut, od kterého jste si půjčili, aby vám vystavil potvrzení o výši již splacené částky. Budete tedy mít konkrétní přehled o tom, jakou hodnotu ještě zástava má. Rozdílné situace samozřejmě představují to, když prodáváte dům po dvaceti letech bezchybného splácení hypotéky nebo jste si nedávno koupili byt a prodáváte jej s téměř nesplaceným dluhem. Toto vše může hrát roli, pokud bude kupující přistupovat při prodeji také k podmínkám původního úvěru.
Další možností při prodeji nemovitosti bývá vyplacení zbývajícího dluhu při zaplacení kupní ceny. Tato situace může být velmi ošemetná a doporučuje se spolupráce s realitní kanceláří případně s advokátem, který poskytuje službu úschovy peněz. Celá transakce tedy může proběhnout například tak, že kupující složí zálohu v hodnotě zástavy prodávajícímu, ten zařídí výmaz zástavního práva z katastru nemovitostí a prodávající následně doplatí zbytek ceny. Nemovitost se tedy prodává už bez zástavního břemene. Rizikové při realizaci této varianty bývá časové prodlení mezi výmazem zástavního práva a vkladem vlastnictví nového majitele.
Reference společnosti PATREAL mluví o problémech už při organizování samotného prodeje. Někteří věřitelé se snaží ovlivnit prodej už od počátku, přestože k tomu nemají oprávnění. Souhlas s prodejem platí až pro uzavření konkrétní kupní smlouvy, nikoliv pro inzerování nemovitosti. Se svou nemovitostí tedy můžete bez omezení nakládat, jak se vám zlíbí. Pokud si nejste jistí, jestli se vám prodej vyplatí nebo chcete zjistit, jakou má nemovitost cenu, nechte si udělat znalecké ocenění. Realitní makléři však upozorňují, že se nemovitost nemusí prodat za odhadnutou cenu, a to zvláště kvůli komplikacím se zástavním právem.