Mnoho lidí řeší svou životní situaci s bydlením nákupem nové nemovitosti. Nicméně získat velký finanční obnos k zaplacení kupní ceny se často neobejde bez pomoci bank a jiných úvěrových společností. Díky hypotečním úvěrům získáte od banky až 90 % kupní ceny a ta na oplátku zřídí k vaší nové nemovitosti zástavní právo. V případě neschopnosti splácet nemovitost jednoduše propadne bance. U družstevních bytů je však situace jiná, jelikož zde se nepřevádí byt jako takový, ale pouze podíl či členství v bytovém družstvu.
Družstevní byt, jak už z názvu vyplývá, stále zůstává ve vlastnictví bytového družstva. Lidé si pouze kupují podíl na této korporaci, která s nimi následně uzavře nájemní smlouvu odpovídající konkrétnímu bytu v domě i výši jejich podílu. Vlastnit podíl v družstvu a mít byt v osobním vlastnictví však není totéž, rozhodně ne z pohledu banky. Základem každého hypotečního úvěru je totiž nemovitost, kterou může dlužník bance zastavit. V případě družstevních bytů tedy chybí předmět zástavy a hypotéka by byla „nekrytá“, tudíž pro banku nevýhodná. Jelikož však bydlení v bytových družstvech využívá téměř dvacet procent obyvatelstva, rozhodly se banky poskytovat úvěry i na tento typ bydlení. S obavami o získání hypotečního úvěru se potýkali také manželé Všetíčkovi, kteří se proto obrátili na realitní kancelář PATREAL.
Převod bytu do osobního vlastnictví představuje jediný způsob, kterým můžete i na družstevní byt získat hypotéku. Některé bankovní domy poskytují tzv. předhypoteční úvěry, které mají sice vyšší úrokovou sazbu než běžné hypotéky, ale zato pokryjí náklady na nákup podílu v bytovém družstvu. Jednou z podmínek pro poskytnutí hypotečního úvěru je písemné potvrzení bytového družstva o možnosti převodu bytové jednotky do osobního vlastnictví nejpozději do jednoho roku od převodu.
Většinou převod družstevního bytu do osobního vlastnictví musíte stihnout do jednoho roku či maximálně do dvou let. „Je tedy vhodné zjistit, jak samotné družstvo funguje a zda převody do osobního vlastnictví probíhají bezproblémově,“ doporučuje svým klientům realitní makléřka společnosti PATREAL Janette Klíčníková. Jestliže však byt do osobního vlastnictví nezískáte, budete hradit vysoké úroky a v některých případech i další poplatky spojené s porušením dohody vůči bance.
Už za běžnou praxi lze považovat zřízení hypotečního úvěru pro nákup nemovitosti se zastavením nemovitosti jiné. Tato situace vyžaduje, aby kupující družstevního bytu měl k dispozici další nemovitost, která bude sloužit bance jako zástava. „Možností, jak získat hypotéku na družstevní byt, je ručení nějakou jinou nemovitostí, která může být i ve vlastnictví např. příbuzných,“ komentuje realitní makléřka. Zastavení cizí nemovitosti se však často označuje za velmi rizikové. Nicméně reference klientů společnosti PATREAL říkají, že i toto riziko stojí za zvážení, protože za převod družstevního podílu se neplatí daň z nabytí nemovitosti ve výši 4% z kupní ceny a díky tomu jsou celkové náklady na pořízení bytu nižší než byty v osobním vlastnictví.