Nezřídka se stává, že jsou majitelé nemovitosti donuceni k prodeji objektu, na kterém stále vázne zástavní právo banky nebo jiného subjektu. Monika Jedličková, klientka realitní kanceláře PATREAL potřebovala v této oblasti také poradit: "Půjčila jsem si 200 000 Kč a nebankovní ústav dostal do zástavy rodinný dům mnohem větší hodnoty." Nemovitost má v katastru nemovitostí zapsané zástavní právo, které může odradit kupce, ale realitní kancelář PATREAL nabídla řešení.
V případě hypotéky může kupec dům převzít i s celým zbývajícím dluhem
Jestliže se jedná o hypotéku, která se váže ke konkrétní nemovitosti a není možné doplatit zbývající část dluhu, může majitel zvolit možnost prodeje i s převedením hypotéky. Kupní cena bude nižší o zbývající úvěr a případné poplatky. Kupujícímu zůstávají stejné podmínky, které měl při sjednání úvěru původní majitel nemovitosti. Zároveň tuto transakci musí schválit poskytovatel úvěru. Tento způsob se příliš často nevyužívá, jelikož nedovoluje kupujícímu sjednání vlastních podmínek, které mu budou vyhovovat.
I v těchto případech musí prodávající počítat s navýšením ztráty, například kvůli poplatkům za předčasné splacení půjčky. "Zástavní právo se musí vyplatit a poté lze předmětnou nemovitost prodat novému vlastníkovi, proto doporučuji nechat si vyhotovit vyčíslení zůstatku půjčky u nebankovní společnosti a poté se obrátit na realitní kancelář, která pomůže se sháněním kupce a celý proces zaštítí," uvedla Dita Holasová, certifikovaná makléřka RK PATREAL, realitky, na jejíž kvalitní reference se můžete spolehnout.
Převádění nemovitostí, na kterých vázne zástavní právo, se stalo běžnou součástí obchodních transakcí. Realitní kanceláře často zahrnují poplatky spojené s konkrétním úvěrem do výše kupní ceny. Nemovitost, která nemá v katastru nemovitostí zapsanou zástavu, se může prodat rychleji a lépe, avšak samotný úvěr nepředstavuje překážku prodeje. Pokud celou transakci ošetříte kupní smlouvou, ve které pečlivě stanovíte potřebné lhůty pro odblokování zástavy z katastru nemovitostí, banka či jiný subjekt nebudou změně vlastníka bránit. Však v některých úvěrových smlouvách se mohou vyskytovat ustanovení, které pokutují tento typ změn. Před samotným prodejem tedy důkladně prostudujte dokument, který jste s bankou podepsali. Tím můžete předejít případným neočekávaným obstrukcím ze strany poskytovatele úvěru.