V běžném životě se mezi pojmy nájem nebo pronájem nedělá rozdíl a často se zaměňují. Ve skutečnosti zákon vnímá tyto dva instituty velmi odlišně. S tím také přicházejí v úvahu různá práva nájemníků neboli nájemců a podnájemníků. Hlavní slovo v nájemních vztazích má však vždy vlastník nemovitosti neboli pronajímatel.
Při hledání nového bydlení mohou lidé zvažovat bydlení v nájmu. Než však podepíšou jakoukoliv smlouvu, měli by se zajímat o vztah toho, kdo nemovitost k nájmu nabízí, k nemovitosti, kterou pronajímá. Jedině vlastník domu či bytu může dát příslušnou nemovitost osobám do nájmu v pravém slova smyslu. Ostatní, například samotní nájemníci, mohou zřídit pouze podnájem. Taková situace se může objevit v případě, že nájemníci chtějí například část nemovitosti dále pronajímat nebo v situacích studentského bydlení. Jedna osoba podepíše s vlastníkem bytu nájemní smlouvu a stane se jediným nájemcem. Ostatní spolubydlící si následně sepíšou smlouvu o podnájmu se jmenovaným nájemníkem.
Rozlišování těchto pojmů je nutné zvláště pro určení práv a povinností jednotlivých osob. Pronajímatel by měl mít právo rozhodnout o tom, kdo bude jeho nemovitost užívat. Pan Jan Pekárek má s touto problematikou osobní nepříjemné zkušenosti. Bez jeho vědomí se byt, který sám vlastnil, objevil na internetu s inzerovaným pronájmem. Navíc se jednalo o stránky realitní kanceláře a v příloze byly i podrobné fotografie bytu. Nájemce, kterého pan Pekárek vybral, se rozhodl bez jeho vědomí byt dále pronajímat.
Realitní kancelář PATREAL, která má dobré reference, radí svým klientům, aby smluvní vztah ošetřili písemnou nájemní smlouvou. Prostřednictvím písemné smlouvy může pronajímatel poskytnout nájemci souhlas k dalšímu pronajímání bytu. „Záleží na obsahu smlouvy mezi vámi jako vlastníkem a nájemcem,“ sdělila realitní makléřka Jaroslava Wiszová. Jestliže jste se dohodli ve smlouvě na dalším nájmu, inzerování bytu nemůžete dále ovlivnit. Avšak jakmile nájemník najde svého podnájemníka, musí požádat o písemný souhlas vlastníka nemovitosti. Jestliže se k této žádosti do jednoho měsíce nevyjádří, považuje se to za udělení souhlasu.
Pravidlo o souhlasu pronajímatele se nevztahuje na členy nájemcovy domácnosti. V těchto případech se vyžaduje pouze oznámení o zvýšení počtu osob, které v bytě bydlí. Nesplnění této oznamovací povinnosti se však považuje za výrazné porušení nájemní smlouvy. Jelikož jsou právní vztahy nájemníka a podnájemníka neodmyslitelně svázány, končí podnájemníkův vztah nejpozději se skončením nájmu nájemce. Vznik podnájmu není neobvyklý, ale v nájemní smlouvě se mu můžete vyhnout a vyloučit jej. Vlastník si tedy může pečlivě vybrat každého nájemníka, což doporučuje i realitní kancelář PATREAL, která od svých klientů jen kvalitní reference.