Pokud jste vlastníkem nemovitosti, ke které nevede žádná cesta z veřejné komunikace, nelze ji jen tak prodat. Podle české legislativy ke každému pozemku musí být zajištěna přístupová cesta. Jestliže však jediný přístup vede přes pozemek jiného vlastníka, budete se s ním muset domluvit a zřídit tzv. věcné břemeno. Jen málokdo však ví, jak ho sjednat, a klienti se na naši realitku často obrací o radu, jak co nejjednodušeji zajistit, aby jejich nemovitost bez příjezdové cesty byla prodejná. Jedním z nich byl i pan Benda, který vlastnil chatu v Olešné.
V případě věcného břemene se jedná o věcné právo k cizí věci a slouží k tomu, aby oprávněný mohl využít určitou část její užitné hodnoty. Pro vlastníka dané věci, v našem případě například příjezdové cesty, platí povinnost toto užívání trpět. Věcná břemena lze rozdělit do dvou skupin:
Pokud chcete zřídit věcné břemeno, musíte se s majitelem cesty nejdříve domluvit a po jasném stanovení společných podmínek sepsat 'Smlouvu o zřízení služebnosti,' která může být sjednána úplatně či bezúplatně a také na dobu určitou a nebo na dobu neurčitou.
S trochou štěstí získáte přístup, za který nebudete muset nic platit po neomezenou dobu, počítat se s tím ale moc nedá. Ve většině případů budete spíš muset připravit peněženku a zřízení věcného břemene na katastru nemovitostí majiteli tučně zaplatit. Výši úplaty si účastníci určují sami, spolu s prvním jednorázovým poplatkem může být stanoven i nájem.