Pro výpočet daně nově stačí směrná hodnota

Občanský zákoník z roku 2014 umožňuje určení ceny převáděné nemovitosti na základě směrné hodnoty. Klienti tak mohou konečně zapomenout na placení znaleckého posudku. O této možnosti však jen málokdo ví a ještě menší počet lidí má představu o tom, jaká pravidla je nutné při využití směrné hodnoty aplikovat. Realitní kancelář PATREAL se vždy snaží svým klientům poradit a právě proto se rozhodla představit detailněji i směrnou hodnotu.

Co je v praxi směrná hodnota?

V případě, že jste plátci daně z nabytí nemovitých věcí, musíte podat daňové přiznání a na příslušném finančním úřadě zaplatit daň z převáděné nemovitosti. Srovnávací daňovou hodnotu určíte na základě znaleckého posudku nebo směrné hodnoty.

Rozdíl mezi oběma možnostmi je v zásadě prostý. Zatímco znalecký posudek, doposud jediná varianta určení srovnávací daňové hodnoty, je náročný na čas i peníze, směrná hodnota je zdarma. Jedná se o jasně určený přepočet, který bere v úvahu vícero parametrů. V úvahu bere druh, polohu, účel, stav, stáří, vybavení a stavebně technické parametry nemovité věci, které jsou předem určeny podle tabulek. Směrná hodnota je tak pro určení srovnávací daňově hodnoty plně dostačující.

Znalecký posudek není potřeba

Znalecký posudek i směrná hodnota plní stejný účel, záleží tak jen na vás, kterou možnost pro výpočet daně využijete. Pokud se rozhodnete pro méně komplikovanou a nezpoplatněnou směrnou hodnotu, k daňovému přiznání bude potřeba přiložit také údaje o nemovitosti. K tomu můžete využít formuláře, které jsou dostupné na internetu.

Omezení směrné hodnoty

Směrná hodnota lze uplatnit při převodu většiny nemovitostí, existují výjimky, které zná málokdo. Snadno pak ze strany klientů vznikají dotazy, o které konkrétní případy se jedná. Stejnou otázku nám položik i Radek Holas a my jsme mu rádi poradili, stejně jako nyní poradíme vám. Mezi nemovitosti, u kterých není možné určit směrnou hodnotu, patří pozemky:

  • s lesním porostem
  • které jsou zároveň vodní plochou
  • na kterých je stavba hromadné garáže
  • na kterých je nedokončená stavba
  • na kterých je zřízena jiná stavba než stavba rodinného domu (příp. stavba, která je rozdělena na jednotky), stavba pro rodinnou rekreaci, stavba garáže a doplňková stavba
  • ke kterým je zřízeno právo stavby (§ 1240 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník)
  • na kterých je trvalý porost

Reference potvrdí kvalitní práci realitky

Realitní kancelář PATREAL se už přes dvacet let snaží svým klientům vycházet vstříc. Poskytuje jim nejen poradenství, ale provádí je krok po kroku celým procesem prodeje nebo nákupu. Dobrou zkušenost s naší prací měl i Radek Holas a po konzultaci významu směrné hodnoty se rozhodl s námi spolupracovat i nadále. Byl velmi příjemně překvapen rychlostí, profesionalitou i lidským přístupem. Po úspěšném dokončení transakce nám poslal referenci: "Velmi rád doporučím Vaši kancelář dalším zákazníkům. Já sám v budoucnu počítám už jen s Vaší realitkou. Děkuji za Vaši vstřícnou spolupráci a určitě Vaše služby využiji i v budoucnu. Přeji Vám hodně úspěchů."


Článek byl publikován 19.6.2017 na webu www.chytre-bydleni.cz