Chci koupit zahradu od paní "X". Pozemek byl součástí většího celku, který si v roce 1982 rozdělili tři majitelé. Na pozemku paní X je studna. O ní se v notářském zápise z té doby píše:
Na parcele "aaa" zahrady zřízena je studna s pumpou. U příležitosti tohoto reálného dělení paní "X" ve vlastnictví této propůjčuje vlastníku zahrady č. parcely "bbb" paní "Z" a vlastníku zahrady č. parcely "ccc" panu "Y" i právo čerpati z této studny pro potřebu vlastní a potřebu zahrad č. parc. "ccc" vodu s právem volného příchodu a odchodu k tomuto vodnímu zdroji. Účastníci berou na vědomí, že touto dohodou nezakládají věcné právo k nemovitosti, že jde o závazek povahy osobní.
Tolik citace z notářského zápisu.
Dnes navíc oba sousedé mají na svých zahradách vlastní vrty. Zajímalo by mě, jestli tato dohoda pozbývá platnosti se změnou majitele pozemku se studnou. O co se případně při tomto tvrzení lze opřít. Jak je možné tuto záležitost ošetřit přímo v kupní smlouvě.
Jestliže chcete koupit zahradu od paní "X", tak si na listu vlastnictví, na kterém je paní "X" uvedena jako majitelka, zjistíte, zda zahrada, tj. pozemek parc. č "aaa" je zatížena věcným břemenem. Pokud na listu vlastnictví věcné břemeno vztahující se k pozemku uvedeno není, a podle Vašeho popisu by být nemělo, tak dohoda pozbývá platnosti se změnou majitele a Vy nejste povinna nikomu poskytovat vodu a nikdo nemá právo chodit po Vašem pozemku. V opačném případě je třeba se dohodnout s oprávněnými z věcného břemena (ze služebnosti) na zániku věcného břemene a uzavřít o tom smlouvu.
Odpovídá: Markéta Otová - certifikovaná realitní makléřka | Moje reference
Máte otázky týkající se bydlení, realitního trhu, nebo realitního práva? Máme přes 25 let zkušeností na trhu s nemovitostmi.
Zeptejte se přímo jednatelky společnosti PATREAL s.r.o.
Jaroslava Wiszová, jednatelka
[email protected]