Každý si realitního makléře představí prakticky stejně. Samé úsměvy, uhlazené chování i oblečení a jediný cíl - prodat nemovitost, ideálně za nejvyšší cenu a o to větší provizi. Při honbě za výdělkem však mohou snadno zapomenout na to nejdůležitější - spokojenost a dobré reference svých klientů. Nebojí se zatajovat informace, slibovat nesplnitelné nebo přímo lhát do očí. Gabriela Medková by mohla vyprávět - už od ledna hledala hledala intenzivně bydlení pro sebe a svou rodinu. Celou dobu ji provázelo neseriózní jednání některých makléřů. Poté však kontaktovala realitní kancelář PATREAL a konečně se dočkala profesionálního přístupu, který si zasloužila od začátku.
Gabriela Medková už zanedlouho bude bydlet v novém domku a jednání ze strany Markéty Otové, makléřky RK PATREAL, si nemůže vynachválit. Oproti zkušenostem s jinými makléři ji její profesionální chování příjemně překvapilo. Své pocity popsala jasně: “Jsem moc ráda, že jsem ji potkala, protože si díky ní mohu zase trochu zlepšit názor na realitní makléře.”
Předchozí nespokojenost s nimi však není ojedinělá. V České republice je obrovské množství makléřů, v přepočtu na obyvatele dokonce největší v celé Evropské unii. Není tak divu, že se mezi nimi najde plno lidí, kteří na vás budou chtít jen vydělat, a to za každou cenu. Jak takového “makléře” hned poznáte? Jejich postupy se neustále opakují, sepsali jsme vám proto seznam praktik, podle kterých poznáte, že od spolupráce máte dát ruce pryč.
falešní zájemci - makléř si může na prohlídku přivést nastrčeného zájemce o nemovitost. Bude projevovat velký zájem, vy znejistíte a bez rozmyslu podepíšete smlouvu, kterou si ani nepřečtete.
klamavé nastavení inzerátů - může se stát, že stejnou nemovitost uvidíte třeba hned v deseti inzerátech. Pokaždé však bude mít jinou cenu nebo klidně i rozlohu. Makléři inzerují dům nebo byt pod cenou a při prohlídce zjistíte, že vlastně stojí o čtvrt milionu více.
přílišný nátlak do podpisu smlouvy - v momentě, kdy na vás bude makléř tlačit, abyste smlouvu podepsali, protože má mnoho zájemců a málo času, můžete si být prakticky jistí, že něco nehraje. Radši se v klidu nadechněte a rozmyslete, než se zbytečně unáhlovat.
“nejúspěšnější makléři s miliony klientů” - jakmile se makléř vychloubá, co všechno dokázal, a jak strašně spěchá za desítkami klientů, můžete ho přerušit. Pokud jsou jeho služby skutečně tak kvalitní a žádané, nechte, aby za něj mluvily reference. Podívejte se na internet, poptejte se známých a vyhodnoťte, zda říká pravdu.
držení peněz klientů - v některých případech se bohužel stává, že na první pohled seriózní realitce pošlete peníze (např. na rezervační poplatek) a její pracovníci vám budou tvrdit, že nic nepřišlo. V takové chvíli můžete udělat jediné - v bance získat potvrzení o provedení dané transakce z vašeho účtu na účet realitní kanceláře. Poté pohrozíte trestním oznámením a peníze většinou na účtu ”najednou” budou.