Jak často by se měly provádět kontroly a revize v nájemním bytě? Kdo je za ně zodpovědný? A proč je jich vůbec zapotřebí?
Co se týče nájemního bytu, je problematika kontrol a revizí značně jednodušší, než v případě celého bytového domu. Tam je totiž zapotřebí provádět kontroly/revize ve značně více oblastech. Od elektrických a plynových zařízení až po výtahy, požární bezpečnost, tlakové nádoby a další. V tomto článku se proto zaměříme pouze na nájemní byty a s nimi spojené kontrolní povinnosti. U klasického pronájmu bytu, který se týká drtivé většiny obyvatel, je povinností provádět zejména revize elektrických a plynových zařízení. Pravidelná revize elektroinstalací by měla být prováděná jednou za 5 let revizním technikem. Pokud jde o spotřební rozvody plynu a plynové spotřebiče, zde musíme rozlišovat mezi kontrolou a revizí. Během kontroly je posuzováno, zda stav zařízení odpovídá požadavkům bezpečnosti práce a technických zařízení a také požadavkům požární ochrany. Revizí je pak myšleno celkové posouzení zařízení, při kterém se prohlídkou, vyzkoušením, případně i měřením zjišťuje provozní bezpečnost a spolehlivost. Posuzována je i technická dokumentace a odborná způsobilost obsluhy. Pokud jde tedy o kontrolu, ta je prováděna oprávněnou osobou jednou ročně. Revizi pak musí provést revizní technik, a to jednou za 3 roky. Důležité je také neopomenout kontrolu a čištění spalinových cest, tj. komínů. Ty jsou prováděny jednou ročně způsobilou osobou. Často se objevuje otázka, kdo je za kontroly a revize zodpovědný. Zda dohlédnutí na jejich provedení a finanční náklady jsou v režii majitele bytu (případně celého bytového domu) nebo jsou naopak povinnosti nájemce. Obecně platí, že pokud nájemní smlouva nestanoví jinak, veškeré revize a kontroly spadají do kategorie běžné údržby. Tu provádí sám nájemce, ve vlastní režii a na vlastní náklady. Je tak zodpovědný i za všechny kontroly a revize elektrických a plynových zařízení v nájemním bytě. Co se týče kontroly a čištění spalinových cest, na těch se podílí jak jednotliví nájemci, tak i majitel celého bytového domu (případně SVJ). K povinnostem nájemců, které spadají do již zmíněné běžné údržby, patří i zajištění kontroly dodatečně instalovaných komínových vložek, do nichž jsou zaústěny tepelné spotřebiče v jednotlivých nájemních bytech, které tak tvoří jeden technologický celek jako spalinová cesta tepelného spotřebiče. V režii majitele bytového domu (potažmo SVJ) je pak kontrola komínů jako stavební konstrukce, a to v celé své stavební délce. Důležitou roli hrají zejména v případě vzniku pojistné události, kdy pojišťovna zpětně zjišťuje, zda byly podstoupeny dostatečné kroky k zamezení jejího vzniku. Pokud by shledala, že stav zařízení nebyl dostatečně kontrolován, pravděpodobně by nedošlo k vyplacení pojistného plnění. Proto není dobré kontroly a revize podceňovat. A pokud je nezajistí sám nájemce, je lepší, aby je majitel provedl z vlastní iniciativy, protože případně vzniklé problémy určitě nestojí za to.
Odpovídá: Jiří Šmídek-certifikovaný realitní makléř | Moje reference
Máte otázky týkající se bydlení, realitního trhu, nebo realitního práva? Máme přes 25 let zkušeností na trhu s nemovitostmi.
Zeptejte se přímo jednatelky společnosti PATREAL s.r.o.
Jaroslava Wiszová, jednatelka
[email protected]