Nové hypotéky může být jednodušší získat a budou levnější. A to i přes to, nebo právě proto, že světem otřásá pandemie koronaviru. Hypotéka ale také znamená dlouhodobý finanční závazek. Bude si ji moci dovolit více či méně klientů?
K tomu se přidává doporučení ČNB pro posuzování nových hypoték. Přísný limit LTV, tj. výše hypotéky v poměru k hodnotě zastavované nemovitosti, se z 80 % zvedl na 90 %, a to od 1. dubna 2020. Žadatel o hypotéku tedy může mít našetřeno méně finančních prostředků na pořízení bydlení, než tomu bylo donedávna. Může získat až 90 % hodnoty zastavované (tj. většinou kupované) nemovitosti.
Kromě toho se také rozvolnil tzn. limit ukazatele DSTI, což je poměr celkové dluhové služby a čistého měsíčního příjmu žadatele o úvěr, a to ze 45 % na 50 %. Tím se snížila nezbytná výše příjmu, který bude posuzován v souvislosti se splácením hypotéky.
A do třetice byla bankám zrušena povinnost posuzovat nové hypotéky podle ukazatele DTI, který odráží počet ročních čistých příjmů domácnosti nutných ke splacení všech jejích dluhů.
Předpokládá se, že na trend snižování úrokových sazeb budou postupně reagovat téměř všechny hypoteční banky. První vlaštovky se již objevily. Podle názoru finančních expertů lze očekávat, že v průběhu roku 2020 se hypoteční sazba ocitne ještě níže. I další doporučení ČNB vycházejí pro klienty příznivě, a banky tak získávají nástroje pro nové nabídky, které přilákají další zájemce o hypotéky.
Faktem je, že právě nyní musí řešit banky dočasný výpadek svých příjmů v souvislosti s vládním opatřením a možností odložení splátek hypotečních úvěrů u celé řady současných klientů. Lze tedy předpokládat, že výhodnější nabídky hypotečních úvěrů se objeví spíše v podzimních měsících a budou reagovat i na aktuální situaci realitního trhu.
Podle odborníků realitního trhu by letos mohly ceny některých nemovitostí ve vybraných lokalitách mírně poklesnout. A to především v důsledku větší nabídky, která zřejmě nastane v souvislosti s prodejem investičních nemovitostí, jejichž majitelé nezvládnou splácení hypoték, či výpadek nájmů a ubytovacích kapacit. Mohou to být především ti, kteří pronajímali nemovitosti krátkodobě a vzali si na koupi takových nemovitostí hypotéky.
V delším časovém horizontu se ale nepočítá s větším poklesem cen, zvláště ve velkých městech, kde výrazně převyšovala poptávka nad nabídkou. V období příštích dvou let budou ceny spíše stagnovat, nebo nebude růst cen tak rapidní, jako trh zaznamenával v posledních šesti letech.
Pro klienty, kteří zvažují nákup nemovitosti, nastala vhodná doba právě tento rok. A ti, kteří chtějí nakoupit prostřednictvím hypotéky čekají výhodnější úrokové sazby a méně přísná kritéria. Ovšem i když byly ČNB uvolněny podmínky pro získání hypotéky, tak mnohé domácnosti zaznamenaly podstatný výpadek svých příjmů.
Může se například stát, že firma bude propouštět, a to se dotkne i pracovní pozice klienta. Nebo jako OSVČ již nebude schopen znovu své podnikání rozvinout na předcházející úroveň. Hypotéka není závazek na „pár“ let, ale na několik desetiletí.
Proto pečlivě zvažte, zda i při příznivějších podmínkách bude vaše domácnost schopna toto zatížení zvládnout. Ideální je oslovit finanční a realitní odborníky a najít s nimi vhodné řešení.