Od poloviny března roku 2020 prožíváme zkušenost, která nemá v moderní historii lidstva obdoby. Všechna mimořádná vládní opatření obrátili naše životy naruby a přinesly nejistotu. Jaký dopad mají tyto změny na současný realitní trh?
Od roku 2010 rostly ceny nemovitostí v České republice v průměru o 6,6 %. V posledních třech letech se tempo růstu zvýšilo na úroveň zhruba 10 %. Když Česko zachvátila první vlna koronaviru, tak se zprvu realitní obchody pozastavily. Brzy se však zájem začal opět zvyšovat.
Mírný pokles v prvním pololetí loňského roku, zvláště v měsících březnu a dubnu, byl způsoben spíše tím, že zájemci neměli možnost si nemovitosti osobně prohlédnout. Prohlídky byly z důvodů celostátních opatření karanténní povahy pozastaveny. To, že zájem neklesl, se ukázalo okamžitě po uvolnění jarních vládních opatření.
Jak to tak někdy bývá, omezení mohou přispět i k pokroku. První vlna epidemie koronaviru přinesla také nové trendy do prezentací nemovitostí. Makléři vymýšleli, čím zatraktivnit prezentace na webových portálech. A tak začalo přibývat mnohem více virtuálních a 3D prohlídek. Jejich zpracováním ušetří čas prodávající i makléři. Zájemci si podrobně prohlédnou nemovitost, aniž by ji museli navštívit. Ubylo tak reálných prohlídek, protože si je začali sjednávat jen ti, kteří si nemovitost prohlédli předem virtuálně a měli o ni vážný zájem.
Ačkoli se zpočátku mohlo zdát, že ceny budou klesat, není tomu tak, a to ani v menších městech či obcích. Po celý rok 2020 ceny nemovitostí dále rostly. Loni v meziročním srovnání nepoklesly ceny bytů v žádném krajském městě, někde se naopak významně zvyšovaly. V Plzni to bylo v meziročním srovnání dokonce o neuvěřitelných 31 %. Další nejvyšší růst cen nemovitostí byl zaznamenán v Ostravě (28 %) a v Brně (18 %).
Česká národní banka od dubna 2020 uvolňovala postupně limity pro čerpání hypoték. A hypoteční banky na to reagovaly snižováním úrokových sazeb, které se nyní pohybují kolem 2 %, v některých případech překonaly hranici dvou procent a míří níže.
Pro kupující bylo důležité, že vláda na jaře navrhla zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti, ke kterému došlo 26.9. 2020. Již od počátku bylo avizováno, že zrušení se bude vztahovat i na nemovitosti s vklady do katastru od 1. 12. 2019. Noví vlastníci tak při koupi nemovitosti například v hodnotě 4 mil. Kč ušetří na této dani 160 000 Kč, které museli dát ze svých úspor. A to již není malá částka.
Zájem o byty pokračuje, a to především ve velkých městech, kde je mnoho pracovních příležitostí. Brno je jedno z nejatraktivnějších měst v České republice a zájem o bydlení tomu odpovídá.
Developeři také nabízejí velmi zajímavé projekty v okolí Brna. Malé bytové domy, viladomy či samostatné rodinné domky. Tyto nové projekty si svou cenu zcela jistě udrží. Může se však stát, že další protiepidemická vládní opatření oslabí ekonomiku a pak mohou zlevnit zejména starší panelákové byty a nemovitosti v odlehlejších místech. Zvláště takové, které nejsou v atraktivních lokalitách, mají špatnou dopravní obslužnost či nedostatečné zázemí, jako jsou obchody, školy, pracovní příležitosti.
Na druhou stranu se značně zvýšil zájem o tuzemské rekreační nemovitosti. Lidé si uvědomili, že byt ve městě nenahradí pobyt v přírodě. Navíc stoupá počet zaměstnanců, kteří mohou pracovat na home office. A to mohou prakticky odkudkoli, a přitom být s rodinou na čerstvém vzduchu. Chaty a chalupy tak jsou nyní opět v kurzu.
Kdo svou nemovitost nevyužívá, nebo uvažuje o prodeji a nákupu jiné, neměl by váhat. S pomocí realitních specialistů, kteří znají místní trh a umí se na něm dobře orientovat, může být takový prodej rychle a za nejvyšší možnou cenu realizován.