V nedávné době se novelizovaly zákony týkající se placení daní, které postihují převody nemovitostí. Například rodina Matějkových si při nákupu nemovitosti nebyla jistá, kdo má daň platit. "Zajímalo by nás, jak je to v současnosti s daní z nabytí nemovitostí. Rádi bychom koupili dům, ale nevíme, kdo bude platit daň," říkají Matějkovi. Se svým dotazem se podle referencí obrátili na realitní kancelář PATREAL, která jim poskytla potřebné informace a pomohla s řešením celé situace.
Jestliže uvažujete o koupi domu, bytu nebo pozemku, je nutné si uvědomit, že s tímto nákupem přichází povinnost odvést státu daň. Dříve se tato daň jmenovala daň z převodu nemovitosti a vyvstávaly tak otázky, zda jí zaplatí prodávající nebo kupující. Od 1. listopadu 2016 nastala změna a poplatek dostal název daň z nabytí nemovitosti, což jasně označuje kupujícího jako plátce daně. Po tomto datu není možné, aby daň platil někdo jiný.
Změna plátce daně z prodávajícího na kupujícího odlehčí prodávajícímu, který může nemovitost prodávat za skutečnou cenu, bez dalšího navýšení o daň. Motivace prodávajícího platit daň byla velmi nízká, protože už nemovitost nevlastnil. Pozdější vymáhání bylo velmi složité, a proto se platba daně přesunula na kupujícího. Nevýhodou této změny může být nákup nemovitosti prostřednictvím hypotéky. Banky mohou poskytovat peněžní částku podle znaleckého posudku na cenu nemovitosti. Může se však stát, že pro částku na zaplacení daně musí kupující sáhnout do své kapsy. Už při sjednávání ceny i hypotéky je nutné daň zohlednit a přesně si dohodnout podmínky i s poskytovatelem hypotéky.
Předchozí právní úprava dávala smluvním stranám možnost dohodnout se, kdo vyměřenou daň zaplatí. Jestliže se nedohodli nebo vůbec neměli platbu daně ve smlouvě zahrnutou, nastupoval prodávající jako plátce. Kupující vůči němu vystupoval jako ručitel a musel tedy daň nakonec zaplatit, pokud prodávající svou povinnost nesplnil. "To nyní není možné a daň bude vždy platit nabyvatel," uvádí pracovníci realitní kanceláře PATREAL, která za svou více než dvacetiletou praxi nasbírala stovky pozitivních referencí.
Obnos, který na dani z nabytí nemovitosti zaplatíte se počítá podle tzv. nabývací hodnoty. Pracovníci realitní kanceláře PATREAL však zdůrazňují, že tato hodnota nemusí být shodná se skutečně zaplacenou kupní cenou. Stát se snaží zabránit daňovým únikům, a proto se daň vyměřuje podle znaleckých posudků nebo pomocí tabulkové či směrné hodnoty nemovitosti. Výši této daně tvoří vždy čtyři procenta.