Podle nového občanského zákoníku se v hypotečních nebo zástavních smlouvách může objevit zákaz zcizení či zatížení. Bankám umožňuje na konci fixačního období výrazně ztížit či dokonce úplně zastavit možnost výhodnějšího refinancování. Chcete po uplynutí doby fixace doplatit část hypotéky a pak přejít k jiné bance a výhodnější nabídce? Pokud podepíšete smlouvu se zákazem zatížení, máte smůlu. Pokaždé budete potřebovat souhlas stávající banky, která vám však nemusí vyjít vstříc a s výmazem z katastru nesouhlasit.
Pokud jste si svůj domov sháněli přes realitní kancelář, neváhejte se obrátit na její zkušené makléře i v případě, pokud potřebujete poradit s financováním nemovitosti. Nemusíte shánět finanční poradce - spolehněte se na léta zkušeností a kvalitní reference realitní kanceláře. Monika Jedličková nové bydlení sehnala díky RK PATREAL, rozhodla se proto v úspěšné spolupráci pokračovat a požádala nás o radu před tím, než si zažádala o hypotéku. Její dotaz byl jasný: Co je to zákaz zcizení a zatížení a jak funguje?
Jakmile máte ve smlouvě vymezený zákaz zatížení nemovitosti, nelze ji zatížit jiným věcným právem, tedy zástavním právem nebo věcným břemenem. Po fixační době se můžete dostat do situace, kdy se rozhodnete pro výhodnější hypotéku. Budete chtít zástavní právo přesunout na jinou banku, ta podá návrh na vklad zástavního práva ve svůj prospěch a katastr ho na základě zákazu zatížení odmítne.
Zákaz zatížení může být hned trojího typu:
zákaz zatížení, který je zapsán pouze smluvně - pro klienta nejpříjemnější varianta, kdy si může vyřešit další financování, ale od své stávající banky v případě změny poskytovatele hypotéky může dostat smluvní pokutu.
zákaz zatížení podmíněný souhlasem banky je už o krok dál. Máte stále šanci na využití výhodnější nabídku, v případě nesouhlasu banky se však k dalšímu refinancování jednoduše nedostanete.
v případě zrušení zákazu zatížení je potřeba nejen písemný souhlas banky, ale i návrh na výmaz zástavního práva. Až po provedení výmazu získáte možnost nového návrhu na vklad zástavního práva
Jakmile máte ve smlouvě zákaz zcizení nemovitosti, nemůžete ji prodat, darovat nebo směnit. V přísnějších případech ji nemůžete ani pronajmout.
Už při podpisu hypoteční smlouvy je třeba myslet na to, že v budoucnu může přijít mnohem výhodnější nabídka, kterou nebudete chtít odmítnout. Měli byste se tak vždy ujistit, že ve smlouvě nebude zákaz zcizení ani zatížení zahrnut. V takové chvíli se můžete obrátit na spolehlivou realitní kancelář, která vám tak jako tak pomáhala při sestavování kupní smlouvy. Zkušení makléři s vámi rádi vyřeší i případné možnosti financování vaší nemovitosti a smluvní náležitosti. Na spolehlivou realitní kancelář se obrátila i Monika Jedličková a s prací RK PATREAL byla opět spokojená.